Από το χθες στο σήμερα: δυο ποιήματα ως αφορμή για συζήτηση για την συμπεριληπτική γλώσσα στα σχολικά βιβλία και τη διαπολιτισμική εκπαίδευση

Οι λέξεις “έγχρωμος”, “νεγράκι”, “αραπάκι” έχουν θέση στα σχολικά βιβλία σήμερα; Όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα σε μια διαπολιτισμική εκπαιδευτική διαδικασία που σέβεται και τιμά τη διαφορετικότητα μέσα στις σχολικές τάξεις.

Βρείτε παρακάτω το Δελτίο Τύπου που, μαζί με τον Σύλλογό μας, υπογράφουν και οι ΑNASA Πολιτιστικό Κέντρο Αφρικανικής Τέχνης και Πολιτισμού, Όμιλος για την Ιστορική Εκπαίδευση στην Ελλάδα, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 1ου Δημοτικού Σχολείου Πεύκης, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων 3ου Δημοτικού Σχολείου Παλλήνης, Σύλλογος Γονέων 14ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών “Δημήτρης Πικιώνης”, Generation 2.0 for Rights, Equality & Diversity.

ΔΤ Πελαργός_Ρατσιστικό Περιεχόμενο_Σχολικά βιβλία